Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. tarafından, MADSİAD Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği işbirliği, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin değerli destekleri alınarak hazırlanan BURSA BLOK MERMER FUARI 2015 Blok Mermer ve İş Makineleri Fuarı, 25 – 28 Kasım 2015 tarihleri arasında Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecektir.

Efendioğlu: “Madencilik Sektörünün Beklediği Fuar Gerçekleşiyor”

Sektör ve sektörün durumu ile ilgili değerlendirme yapan MADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu, “Maden ihracatı gelirimizin %20’si blok mermer satışımızdan sağlanıyor. Ayrıca 6.000.000 ton blok mermer ihracatımızla dünyanın bir numaralı tedarikçisiyiz. Madenciliğimizde bu kadar önemli bir yer tutan blok mermerciliğimizin böyle bir fuara ihtiyacı vardı ve işin ilginç tarafı Blok Mermer Fuarı dünyada da bir ilk olacak. Bu Fuarın, Dünya doğal taş sektörünün çok büyük ilgisini çekeceğini, çok önemli bir boşluğunu dolduracağını düşünüyorum.

Bir de şöyle yanlış bir algıya vurgu yapmak istiyorum; Canım bloklarımız işlenmeden yurt dışına satılıyor diye yanlış bir eleştiri var. Toplam işlenmiş ve ham blok mermer ihracatımız 8.000.000 ton ve bu rakamın ancak 2.000.000 tonunu kurulu mermer fabrikası kapasitemiz işleyebiliyor. Kalan altı milyon ton işleyemediğimiz bölümünü Blok olarak satıyoruz. Şükredelim ki pazar bulup satabiliyoruz. İspanya ve İtalya bizim Blok satışımıza imrenirken ve pazardan pay kapmak için ciddi bir gayret sarf ederken, blok satışına olan haksız eleştirilere hayret ediyorum. İşleyemediğimiz 6.000.000 tonu satmayıp da ne yapacağız onu söyleseler çünkü kurulu işleme gücümüz belli, Cumhuriyet tarihi boyunca kurabildiğimiz fabrika sayımız ortada.…..” dedi.