Toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla Bursa’nın en ücra köşelerindeki köy okullarına kucak açarak, köyleri yaşatmak ve kalkındırmak amacıyla yürütülen proje kapsamında çalışmalarımızı şehir merkezinden kilometrelerce uzaktaki köy okullarından başlattık. Dernek yönetimi olarak Mustafakemalpaşa ilçesi Ovaazatlı Mahallesi’ndeki köy okulunu 15 günde bambaşka bir okul haline getirdik.

Okulların yarı yıl tatiline girmesine kısa bir süre varken Ovaazatlı İlkokulun’da MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu ve yönetim kurulu üyeleri olarak okuldaki eksikleri yerinde tespit edip yapılacakları belirledik.

Tatilin başlamasıyla birlikte harekete geçerek işe yazıları neredeyse silinmiş Atatürk büstü ile başlandı. Mevcut büst yerine okulun bahçesine siyah dev mermerden büst ve törenlerde kullanılmak üzere yine mermerden kürsü inşa edildi. Okulun sıvaları dökülmüş duvarları yarısına kadar mermer ile kaplanıp yağmur ve rüzgarda zarar görmesi engellendi. Okulun yakacak odun ve kömürlerinin toplandığı bahçede öğrenciler için tehlike arz eden açık deponun da etrafı duvarla kapatıldı.

Anaokulu öğrencilerinin öğrenim gördüğü sınıfında zemini onarılıp parke kaplandı. Ayrıca sınıfın duvarları ve pencereleri onarılarak öğrenciler için oyun alanları oluşturuldu. İlköğretim öğrencilerinin eğitim gördüğü iki ayrı binada baştan aşağıya yenilendi. Okuldaki tüm sınıfların duvarları çeşitli figürler çizilip boyanırken sınıflara arı sınıfı, uzay sınıfı ve çiçek sınıfı gibi isimler takıldı.

Öğrenciler Gözlerine İnanamadı!

İkinci dönemin ilk gününde okullarına gelen öğrencileri kapıda öğretmenleri ve madenciler karşıladı. Okul bahçesinde toplanan öğrenciler yenilenen büstü görünce çok şaşırdı.